11 sty 6 zalet podłogi podniesionej w serwerowni
Serwerownie to pomieszczenia o szczególnych wymaganiach w dziedzinie bezpieczeństwa oraz aranżacji. W związku z tym nie sprawdzają się w nich zwyczajne rozwiązania. Potrzebują między innymi nowoczesnej podłogi. Podłoga techniczna podniesiona z pewnością sprawdzi się w miejscu pracy sprzętu elektronicznego. Istnieje aż 6 powodów, dla których warto w nią zainwestować.
1. Wysoka nośność
Szafy i ramy stworzone z myślą o ustawieniu na nich serwerów nie należą do lekkich. Do tego dochodzi waga samych urządzeń elektronicznych. W efekcie podłoga podniesiona musi przenieść duże obciążenia. Podłoga techniczna do serwerowni wykonana z płyt gipsowych wyróżnia się na tle innych rozwiązań wysoką nośnością. Płyty Knauf Integral zapewniają nośność do 6 KN wg PN-EN 12825.
2. Uporządkowanie kabli
Podłoga techniczna podniesiona umożliwia stworzenie w przestrzeni instalacyjnej wolnego miejsca, które służy przepływowi chłodnego powietrza i uporządkowaniu przewodów. Zamiast licznych kabli znajdujących się na posadzce lub przytwierdzanych do ścian (a nawet sufitów!), można je umieścić pod podłogą. Ponadto schowane kable są chronione przed wypadkami i przypadkowymi uszkodzeniami.
3. Łatwy dostęp do wnętrza
Oczywiście, umieszczenie kabli pod posadzką nie utrudnia dostępu do nich. Wręcz przeciwnie. Konstrukcja podłogi pozwala na bezproblemowy demontaż i ponowny montaż płyt w dowolnym momencie. Nie trzeba więc przeprowadzać poważniejszych prac budowlanych w momencie awarii lub wymiany przewodów. To pozwala oszczędzić czas i pieniądze. W kwestii takiej, jak podłoga techniczna serwerownia zyskuje możliwość szybkiego dostępu do wrażliwych części wyposażenia.
4. Bezpieczeństwo pożarowe
Pożary w serwerowniach należą do zjawisk, których za wszelką cenę należy unikać. Z tego powodu stosuje się liczne systemy zabezpieczające. Jednym z elementów ochrony przeciwpożarowej pomieszczenia jest podłoga techniczna do serwerowni. Ma ona wysoką klasę odporności ogniowej, nawet REI 60 wg PN-EN 13501-2, oraz klasę reakcji na ogień A1 wg PN-EN 13501-1, co w praktyce oznacza całkowitą niepalność. Charakteryzuje się dobrą izolacyjnością termiczną, nie przyczynia się do rozprzestrzeniania ognia i nie wydziela dymu. Jest też w stanie wytrzymać temperaturę sięgającą nawet 1000°C. Nawet poważne zwarcie i w konsekwencji pożar instalacji pod podłogą nie będą w stanie wyrządzić dużych szkód w pomieszczeniu wyposażonym w podniesioną podłogę.
5. Właściwości antystatyczne
Z oczywistych przyczyn w serwerowniach unikamy gromadzenia się ładunków elektryczności statycznej. Dlatego profesjonalna podłoga techniczna w serwerowni jest zazwyczaj fabrycznie wykończona wykładziną antystatyczną. Ma to ogromny wpływ na bezpieczeństwo użytkowania pomieszczenia, a także ogranicza ryzyko uszkodzenia sprzętów.
6. Estetyczny wystrój serwerowni
Podłogi przeznaczone do pomieszczeń technicznych cechują się atrakcyjnym, nowoczesnym wyglądem. To być może nie najistotniejszy atut, ale z pewnością ma znaczenie np. przy prezentacji klientom miejsca, w których będą przechowywane ich dane. Estetyczny wystrój nieodłącznie kojarzy się z profesjonalizmem, a to może mieć decydujący wpływ na wybór tej, a nie konkurencyjnej serwerowni.
To warte uwagi zalety. Na zakończenie możemy dodać, że podłogi techniczne do serwerowni stworzone przez firmę Knauf Integral spełniają wspomniane wymagania, co czyni je bezkonkurencyjnymi na europejskim rynku. Można więc być pewnym, że nie zawiodą w najmniej oczekiwanym momencie.
Brak komentarzy