Bezpieczna podłoga podniesiona do rozdzielni elektrycznej

Bezpieczna podłoga podniesiona do rozdzielni elektrycznej

Pomieszczenia techniczne, elektryczne czy przemysłowe wymagają rozwiązań, które pozwolą na ich bezpieczne i efektywne funkcjonowanie. Przykładem zabudowy dedykowanej tego rodzaju wnętrzom są systemy podłóg podniesionych. Jakie warunki musi spełniać posadzka w rozdzielni i co oprócz atrakcyjnej ceny przemawia za wyborem takiej technologii?

Podłoga do rozdzielni – o czym trzeba pamiętać?

Rozdzielnie elektryczne, podobnie jak serwerownie czy biura, należą do pomieszczeń, w których mamy do czynienia ze szczególnie dużą ilością różnego rodzaju instalacji. Im więcej urządzeń składa się na wyposażenie tego rodzaju wnętrza, tym większa ilość kabli jest do nich podłączona. Projektowanie podłogi podniesionej z myślą o pomieszczeniach elektrotechnicznych uwzględnia szereg czynników – pod uwagę należy wziąć zarówno konieczność ukrycia wszystkich przewodów, jak i ich sprawną organizację, a także zapewnienie wydajnej wentylacji oraz właściwej ochrony przeciwpożarowej.

Należy pamiętać, że wysoka temperatura w serwerowniach i rozdzielniach elektrycznych w połączeniu z dużym nagromadzeniem nieustannie pracujących urządzeń znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia pożaru, którego skutki mogą być katastrofalne.

Podłogi podniesione do pomieszczeń elektrycznych

Właśnie z powyższych powodów (a także z uwagi na inne istotne zalety, o których za chwilę) niepalna podłoga podniesiona z gipsu integralnego uznawana jest za najbezpieczniejszy i najbardziej polecany system w zakresie zabudowy posadzek w serwerowniach czy rozdzielniach. Jej zaawansowane parametry oraz przystępna cena sprawiają, że cieszy się ona coraz powszechniejszym zastosowaniem.

Jak zbudowane są systemy podłóg podniesionych?

Niezależnie od przeznaczenia, proces projektowania posadzki technicznej zawsze rozpoczyna się od doboru konstrukcji nośnej, która zwykle wykonywana jest z wytrzymałych stalowych profili. Na tak wykonanym fundamencie układane są prefabrykowane płyty o różnych grubościach oraz właściwościach: akustycznych, przeciwpożarowych czy wytrzymałościowych. System podłogi podniesionej charakteryzuje się możliwością uzyskania różnych wysokości wewnątrz pomieszczenia, w zależności od indywidualnych parametrów danej inwestycji.

Zalety wykorzystania podłóg podniesionych w rozdzielniach

Tak zbudowana posadzka skutecznie maskuje przewody, umożliwiając jednocześnie łatwy dostęp do wszystkich instalacji. Oprócz kabli, pod płytami modułowymi można poprowadzić m.in. kanały wentylacyjne, instalacje grzewcze lub chłodnicze, a także umieścić urządzenia, zapewniając im należytą ochronę.

Inne powody, dla których nasza firma oferująca projektowanie podłóg podniesionych dostarcza tak wiele rozwiązań dla rozdzielni i serwerowni, to m.in.:

  • zapewnienie optymalnych parametrów w zakresie wentylacji i ochrony przeciwpożarowej,
  • zwiększenie funkcjonalności oraz poprawa estetyki w pomieszczeniach,
  • prosty i szybki montaż oraz przystępna cena systemów posadzek technicznych,
  • możliwość zastosowani rozmaitych wariantów podnoszenia – nawet do 250 cm,
  • profesjonalne doradztwo i pomoc w wyborze komponentów,
  • korzystanie wyłącznie z atestowanych materiałów.

Jak wykończone są zabudowy podłóg technicznych?

Niewątpliwą zaletą w kwestii estetyki jest z kolei możliwość wykończenia posadzki dowolnym materiałem: od naturalnego kamienia poprzez gres lub terakotę, aż po wykładziny dywanowe czy panele podłogowe. Uniwersalność w zakresie aranżacji sprawia, że podłoga techniczna podniesiona i cena, którą zawsze określamy dla Państwa indywidualnie, stanowi rozwiązanie ponadczasowe. Doskonale sprawdzi się niezależnie od stylu, w jakim zaprojektowane zostało dane wnętrze, efektownie korespondując z pozostałymi elementami aranżacji.

Gdzie oprócz rozdzielni elektrycznych sprawdzi się posadzka systemowa?

Warto dodać, że pomieszczenia takie jak serwerownie, centra danych czy rozdzielnie elektryczne nie są jedynymi obszarami, w których zastosowanie znajdują nowoczesne systemy posadzek technicznych. Umieszczane na specjalnej konstrukcji gipsowe płyty kompozytowe są powszechnie wykorzystywane m.in. przy projektowaniu sal kinowych, koncertowych czy szkoleniowych, a także w laboratoriach i pomieszczeniach clean room. Z uwagi na przystępną cenę, szeroki wybór komponentów oraz łatwy montaż, od lat używa się ich również w przestrzeniach biurowych, urzędach oraz wielu innych obiektach użyteczności publicznej.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz