10 lis Czy na podłogach podniesionych można ułożyć płytki ceramiczne bądź panele?
Podłoga podniesiona z przestrzenią instalacyjną pod powierzchnią jest optymalnym rozwiązaniem dla biur i innych lokali gospodarczych. Wykończenie podłogi w danym pomieszczeniu jest możliwe na wiele sposobów. Przygotowaliśmy poradnik, który udzieli odpowiedzi na jedno z najczęściej zadawanych pytań. Jaką warstwę wykończeniową ułożyć na podłodze podniesionej, aby zapewnić funkcjonalność i bezpieczeństwo? Czy panele i płytki ceramiczne sprawdzą się w tej sytuacji? Poznaj nasze rekomendacje!
Czym jest podłoga podniesiona?
Zanim zastanowimy się, jak zrealizować wykończenie pomieszczenia i jaki materiał położyć na podłodze podniesionej, warto usystematyzować dotychczasową wiedzę o podłodze podniesionej. Czym jest tego rodzaju konstrukcja? W niniejszym artykule skupiamy się na rozwiązaniach, w których wykładzina, panele lub płytki ceramiczne nie są ułożone na wylewce, lecz stanowią warstwę wykończeniową podłogi podniesionej.
Taka instalacja szczególnie dobrze sprawdza się w instytucjach publicznych, biurach korporacji i serwerowniach. Zastosowanie podłogi podniesionej jest popularne we wszystkich miejscach, gdzie zachodzi potrzeba organizacji różnego typu instalacji i zapewnienia dostępu serwisowego.
Z kolejnych akapitów dowiesz się, co ułożyć na płytach podłogi podniesionej. Czy lepiej sprawdzą się panele, czy może wykładzina dywanowa lub płytki ceramiczne? Poznaj najlepsze sposoby na wykończenie podłogi podniesionej!
Co ułożyć na podłodze podniesionej?
W biurach, szczególnie w naszym kraju, rozwiązaniem najpopularniejszym są płytki dywanowe. Nie przykleja się ich do płyt podłogi podniesionej, tylko układa na tzw. płyn antypoślizgowy. Pozwala to na swobodny dostęp do przestrzeni instalacyjnej, gdyż zarówno płytki dywanowe jak i płyty podłogi podniesionej są w pełni demontowane. Można je wielokrotnie zdejmować i ponownie układać nawet bez konieczności uzupełniania tego płynu
Pod płytki ceramiczne bądź panele, rekomendujemy podłogę monolityczną. Takie rozwiązanie pozwala nie przejmować się modułem płytek ceramicznych ani paneli, których rozmiary nie muszą pokrywać się z wymiarami płyt podłogi podniesionej. W przypadku wyboru płytek ceramicznych należy pamiętać o tym, że nie są one odporne na zginanie i pod płytki dużych rozmiarów należy zaprojektować podłogę dwuwarstwową. Zapewni ona większą sztywność podłoża i znacznie zredukuje ryzyko pękania płytek ceramicznych. Konieczne jest też zastosowanie kleju elastycznego.
Ostateczna decyzja w kwestii wyboru konkretnego rozwiązania zależy od przeznaczenia pomieszczenia, budżetu, a także czynników estetycznych określonych przez klienta..
Na rynku bez problemu znajdziesz produkty zaprojektowane do współpracy z podłogą podniesioną. Sprawdź aktualną ofertę na stronie TIM–EX i skontaktuj się z ekspertami, którzy dostosują technologię do Twoich indywidualnych oczekiwań.
Płytki ceramiczne i panele – czy sprawdzą się w przypadku podłóg podniesionych?
Podsumujmy to, co powiedzieliśmy powyżej. Jeśli nie mogłeś się zdecydować, co ułożyć na podłodze gipsowej i jakie wykończenie sprawdzi się najlepiej – teraz nie musisz dłużej szukać! Wiesz już, że instalacja podłogi podniesionej pozwala na różne możliwości aranżacyjne. Wybór między wykładziną dywanową w płytkach, panelami a płytkami ceramicznymi zależy od Twoich preferencji stylistycznych i aktualnej oferty dostawców.
Pamiętaj o jednym – w zależności od tego, co zostanie ułożone na na podłodze podniesionej, różny będzie dostęp do przestrzeni instalacyjnej. Podłoga w pełni modularna zapewnia najswobodniejszy dostęp do przestrzeni instalacyjnej, ale też jednocześnie nie daje zbyt wielu możliwości wykończenia. Będzie to wykładzina dywanowa w płytkach albo wykładzina typu PCV. Wykończenie podłogi płytkami ceramicznymi, kamieniem naturalnym lub panelami pozwoli stworzyć efektowne wnętrze, ale ograniczy dostęp do przestrzeni instalacyjnej..
Sprawdź pozostałe artykuły na naszym blogu, gdzie poznasz różne rozwiązania w zakresie wykończenia podłogi podniesionej różnymi materiałami.
Brak komentarzy