Zinc whiskers, czyli „wąsy cynkowe” to cienkie struktury, które tworzą się spontanicznie na powierzchni tego metalu. Osiągają długość do 10 mm i mogą prowadzić do zwarcia układów elektronicznych. Powstają zarówno w temperaturach pokojowych, jak i wyższych. Nie udowodniono, by zmiany ciśnienia i wilgotności miały wpływ na ich kształtowanie. Mimo, że problem jest znany od lat 40-tych XX w., jednoznacznie nie przesądzono, jakie są przyczyny ich powstawania. Faktem jest, że pojawiają się wszędzie tam, gdzie mamy powierzchnie stalowe zabezpieczone powłoką cynkową.
Wzależności od ich długości oraz średnicy, przez te włosowate struktury może płynąć prąd o natężeniu powyżej kilkudziesięciu mA, powodując zwarcie sąsiadujących elementów elektronicznych i prowadząc do ich spalenia. Z uwagi na powagę problemu, jego badaniem zajmuje się NASA, dokumentując wiele przypadków awarii urządzeń spowodowanych właśnie przez „zinc whiskers”.
W centrach danych i wszędzie tam, gdzie pracują urządzenia elektroniczne, powinno się zdecydowanie unikać wszelkich elementów zabezpieczonych cynkiem.